ارتباط با ما
نشانی: تهران - خیابان شهید بهشتی - بعد از تقاطع بزرگراه مدرس - ساختمان خبرگزاری شبستان - ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور

خیابان توحید – کوچه شهید حاج رضایی - پلاک 6 – طبقه دوم – دفتر فرهنگ روستا.

شماره تماس:66905601-021

سامانه پیام کوتاه:10008940114 پست الکترونیک:info@farhangeroosta.ir

** فرهنگ روستا **


وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی علیرغم وظیفه سازمانی و خطیری که در رابطه با فرهنگ بر عهده دارد و با همه تلاش های صورت گرفته در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی  تنها تا مراکز شهرستان ها پیش رفته و البته در سال های اخیر توانسته در برخی از شهرها و مراکز بخش ها با ایجاد مجتمع فرهنگی هنری ، گام هایی در توزیع عادلانه امکانات فرهنگی بر دارد و در این میان به لحاظ گستردگی مناطق روستایی و مقرون به صرفه نبودن ایجاد تاسیسات فرهنگی هنری در مناطق روستایی به لحاظ محدودیت ها ، به این مقوله توجه کمتری شده است .

    اما حرکت اخیر وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی در محول نمودن توسعه فرهنگ روستاها و مناطق عشایری به ستا عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد، نگاهی هوشمندانه و اقدامی کارشناسانه تلقی میشود چرا که این ستاد در حال حاضر بیش از 12 هزار پایگاه فرهنگی هنری در مساجد کشور داشته و امکان گسترش این سقف تا 80 هزار مسجد وجود دارد. لازم به ذکر است که حدود نیمی از کانون های موجود  (بالغ بر 6000 کانون) ، در روستاها ایجاد شده اند.

از دیگر سو، ستاد عالی بنا به  ضرورت ، ایجاد جایگاهی برای برنامه ریزی و هماهنگی مباحث مربوط به توسعه و ساماندهی فرهنگ روستاها و مناطق عشایری،تاسیس دفتری به همین عنوان را دردستورکار خود قرار داد .

این دفتر با تشکیل جلسات کارشناسی و استفاده از نقطه نظرات دفتر مناطق محروم ریاست جمهوری و با انجام مطالعات, نسبت به تهیه طرح ساماندهی وتوسعه فرهنگ روستاها ومناطق عشایری اقدام نمود .

این طرح طی سه گام ، مباحث ساماندهی و توسعه فرهنگ روستاها ومناطق عشایری را مورد توجه قرار داده است.

گام اول) تهیه شناسنامه فرهنگی روستاها ومناطق عشایری

گام دوم) ایجاد پایگاه های فرهنگی هنری

گام سوم) برنامه ریزی و اجرای عملیات

راه اندازی پرتال فرهنگ روستا نیز،از اقدامات دفتر فرهنگ روستاست که در نظر دارد با ایجاد شبکه ی اجتماعی کانون های فرهنگی هنری مساجد روستایی، جوانان و علاقمندان امور فرهنگی روستا را در گیر امر توسعه و ساماندهی فرهنگ روستا نماید

نقش کانون های فرهنگی هنری مساجد، به عنوان تنها پایگاه فرهنگی موجود  در روستا، از اهمیت بسزایی برخوردار است.

* نام :
* ایمیل :
* شماره تماس :
*  پیام :
* کد امنیتی :   
 
عضویت در خبرنامه

ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

با عضویت در خبرنامه از اخرین اخبار مطلع شوید، ما برای شما اخرین اخبار را ارسال میکنیم

اوقات شرعی

- -